Kasvukoha valik
Chaga ehk musta pässiku kasvatamiseks leiab sobivaid kohti kõikjal Eestis. Kui arvesse võtta metsakasvatuse majanduslikku poolt, siis eelistada vähemviljakaid ja/või liigniiskeid kasvukohti, kus metsamaterjal on vähemväärtuslik. Sobivad näiteks III ja IV boniteediga puistud, eelkõige salu-, rohusoo- ja kõdusoometsade tüübirühmade metsad. Kasvukoha valikul planeerida must pässik metsa, mida pole lähiajal plaanis maha võtta, sest seene kasvatamine on üsna pikaajaline protsess.
Must pässik eelistab peremeespuuna kaske, aga meie uuringud on näidanud, et nakatab edukalt ka halli ja musta leppa. Puud võiksid olla vähemalt 10 cm läbimõõduga. Enne tüübli istutamist veenduda, et väljavalitud peremeespuul ei ole kasvamas teisi seeni, kui on, siis valida pigem teine puu. Konkurentide puudumine annab mustale pässikule kasvueelise. Kasvatamiseks valida kehvema kvaliteediga puid (jändrikud, kõverad, peenikesed vms).
Seenetüübli istutamine
Vaja läheb:
- Seenetüübleid
- Sõltuvalt tüübli läbimõõdust kas puur või seenepuur ja adapter
- Akutrell või akunurklihvija
- Haamer
- Kummikindad
- Desoaine
- Kaitsevaha seenetüüblile (Inopure kaitsevaha)
Tüübli paigaldamine:
- Tüübliaukude tegemiseks vali puutüvel kohad, kus puukoor õhem. Puuri auk, mis on 5-10 mm sügavam kui seenetüübel.
- Augud tee tüvele parajalt suurte vahedega nii kõrgele kui ulatad. Pole oluline, kas tüübel paikneb tüvel varjus või päikese poole.
- Tüüblite arv sõltub puu jämedusest: alates 10 cm jämedusele puule u 3-4 tüüblit, 15 cm läbimõõduga puule u 4-6 tüüblit ja 20 cm puule u 8-10 tüüblit. Kasvatust suurenda pigem puude arvu arvelt, mitte tüüblite arvu arvelt.
- Suurtel puudel, millel koor paks, konsulteeri meiega pikema tüübli kasutamise osas – näiteks võib kasutada tüüblit läbimõõduga 12,5 mm.
- Tüübli paigaldamisel jälgi steriilsust. Puhasta kummikinnas desoga, aseta tüübel auku ja löö haamriga sisse (tüve pinnaga tasa). Üks käsi jäta võimalusel ainult seenetüübli jaoks, aegajalt puhasta kummikinnast, haamri otsa ja puuri. Puhtuse järgimine on oluline, et vältida muude seenhaiguste ja kahjurite levikut puule.
- Tüübliaukude vahatamine soosib seene kiiremat arengut. Vaha kaitseb tüüblit kuivamise ja vigastatud kohta teiste seenhaiguste ja kahjurite eest.
- Tüübleid võib istutada aastaringi. Parim aeg on vahetult enne suvekuuma (kuumaga satub puu stressi ja pässik toimetab soojematel temperatuuridel paremini). Tüüblid külma ei karda ja neid võib istutada ka enne talve, et kevadel mahlade liikumisega puidus saaks must pässik kohe toimetama hakata.
- Avatud pakendi tüüblid kasutada ära sama päeva jooksul, et vältida saastumist.
- Avamata pakendi tüüblid kasutada ära realiseerimisaja jooksul. Liiga pikalt seisma jäänud tüüblid võivad kasvada kõvaks monoliitseks tükiks, mida hiljem keeruline lahti murda. Kuna seen toitub ja lagundab puitu, siis pika seismise tulemusel võivad tüüblid muutuda pehmeks ning auku löömine muutub raskemaks.
Saak ja korjamine
- Seene arengut mõjutab puu elujõulisus. Mida nõrgestatum on puu, seda soodsamad tingimused on seenel puidus arenemiseks.
- Esimesi märke kasvama minekust näeb aasta pärast, kui tüübli ümbrus muutub mustaks. Teisel või kolmandal aastal võivad moodustuda esimesed sklerootsiumid (nn must pässik).
- Saaki korjata vaid elavalt puult.
- Korjata korraliku suurusega musta pässikut. Esimesi väikeseid mügaraid ei ole mõistlik kohe ära korjata. Pässik on kui fond, mida saab välja võtta endale sobival ajal!
- Pässikute suurus sõltub pässiku vanusest ja puu jämedusest. Mida jämedam puu, seda massiivsemad pässikud.
- Saaki võib korjata igal aastaajal, kuid lihtsam on seda teha siis, kui puud raagus.
- Seen eemaldada ettevaatlikult ilma puud kahjustamata. Osa seenest soovitav jätta puule, et seen saaks edasi kasvada. Puu eluea jooksul on hinnanguliselt võimalik saada umbes 3 korda saaki.